10 11 2008

Bestami Yazgan desem...?

9 Kasım 08 Pazar günü Dost Tv  “Kitaphane” programında konuğum Sayın Bestami Yazgan hocamdı. Onu tanımlamak konusunda zorlanıyorum. İçi kocaman bir sevgiyle dolmuş ve taşmış. Sayısını bilmediğim kitapları işte o taşan sevgiyle yazılmış. “Kalbimin bir tarafı hep çocuk” diyor. Öyle olmasaydı bunca çocuğu nasıl eğitir nasıl sevdirirdi kendini; öyle ki ona okulda öğrencileri Bestami baba diyorlar. Ya onca çocuk ruhlu şiirleri, hikâyeleri nasıl yazardı? Kendi ifadesiyle o bir sanatçı.

Program boyunca o, gür ses tonuyla anlattıkları kalbimizi yumuşacık yaptı. Ben çok fazla istifade ettim. Çok şey öğrendim. Çok şey not aldım hem kâğıtlarıma hem zihnime. Daha fazlasını izleyenlerimizin almış olmasına duacıyım. Programlarımızı kaçıranlar ya da tekrar izlemek isteyenler için maalesef şimdilik “Kitaphane” programının tekrarı yok. Dost Tv’nin sitesine Arşiv koymasını isteyebiliriz.

Eğitimcilik gönül işidir. Sanatın ise yüzde 10 u  ilham yüzde 90 ı gayrettir ama bir de lütûf gerektir... Bu gayretle Bestami Hocam çok orijinal bir çalışma ortaya koymuş. Nasrettin Hocanın fıkralarını şiir şeklinde yazmış. Erdem yayınlarından çıkmış olan bu kitabı “şiirlerle Nasrettin hoca” ismiyle isteyebilirsiniz. Canlı yayında bir tanesini dayanamayıp okudum çok hoşuma gitti. Okumayı bilen her yaş grubundaki çocuklara tavsiye ediyor hocam. Yine aynı yayınevinden Bestami Hocamın çoklu zeka etkinlikleriyle masal serisi var. Ayrıca okumayı bilmeyenler için bile kitap yazmış. Alfabe kitabı çocuğunuza okul öncesinde, göz aşinalığıyla harfleri öğretecek. Ve sayısız çocuk şiirleri kitabı yine aynı yayınevinden.

Bestami Yazgan 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ödül almış, 2004 yılında da yılın çocuk edebiyatçısı ilan edilmiş. “Türkiye’de Çocuk Edebiyatı hakkıyla oluştu mu? diye sorduğumda Evet! cevabını veriyor. Yazarlara da, yayıncılara da çok güvendiğini söylüyor. Programımızın olduğu gün, son günü olan Tüyap kitap fuarında gördüklerine göre de, okuyucuya da güvendiğini söylüyor. “Talep var çocuklar meraklı” diyor. Her yıl Kasım ayının 2.haftası “Dünya çocuk kitapları haftası” olarak kutlanıyor sizce ne ifade ediyor dediğimde: “hafta içi fuara okullardan gruplar halinde öğrencilerin geldiğini bundan çok memnun olduğunu bu uygulamanın kitaba teşvik için var olduğunu söylüyor. “Bir eserin kalıcı olması için onun çok sağlam ve kaliteli bir kaynaktan beslenmesi gerek” diyor. Bu bağlamda her öyküsü çocuklara bir değeri de öğretiyor. Canlı yayında okuduğumuz “ceren ve arkadaşları” isimli kitaptaki hikâye, çocuğa sağlığının şükrünü vermesi gerektiğini öğretiyor. İlk öğrendiklerim serisi de İslam’ın 5 şartını öğretiyor. Nar çocuk yayınlarından çıkan diğer bir öykü kitabı ise “sevgi çiçeği”. Ve Timaş Çocuk yayınlarından da masal salıncağı adında bir eseri daha var. Kitaplarda hemen resimlerin kalitesini fark ediyorsunuz. “biz kaliteliyi sunarsak çocuklar okur” diyor. İçimden geçenleri yazmazsam, yüreğim patlar diye korkuyorum diyen Bestami hocam, benim bir tarafım yunus diğer tarafım yavuz gibidir diyor. Çok hoş bir sohbet, çok faydalı bir söyleşi, bir o kadarda şiirli olan programımızın sonunda, Bestami Yazgan hocamızın kendi sesinden de bir şiir dinleme bahtiyarlığına eriştik. Yediharf yayıncılıktan biz erişkinler için de, şiir kitabı yayınlanmış Bestami hocanın; “Şimdi Sevda Yürüsün” isminde.

Kitap asildir. Asil işler, asaleti olan usûllerle yapılır. Teknoloji çok iyi bir şeydir ama kitabın yanında Bilgisayarın asaleti olduğunu kimse söyleyemez, diyen hocam daha çook harika mesajlar verdi tam bir buçuk saat boyunca. İnşaallah kaçırmamışsınızdır, bir sonraki kitaphane’ye dek okumak zevkinden uzak kalmayın…

0
0
0
Yorum Yaz